Agresszív emberek kezelése
Mindannyian találkoztunk már agresszív, elnyomó emberekkel életünk során: egy családtag, egy munkatárs vagy valaki a sarki boltban. Közös jellemzőjük, hogy legkellemesebb időtöltésük érzékeny lelki pontjaink nyomogatása. Mikor aztán ugrunk a provokációra, akkor végre boldogok és elégedettek. Ha sikerül valakit kiborítaniuk vagy csak simán kellemetlen lelkiállapotot előidézniük, akkor elérték céljukat: lám, milyen kiválóan tudnak hatást gyakorolni az emberekre! Ha simán besétálunk ebbe a csapdába, akkor végtelen dühöt és frusztrációt élhetünk át. Ha ki akarod kerülni az agresszív, elnyomó ember csapdáit, mint egy egész estés kalandfilm, akarom mondani: a lelki élet Indiana Jones-a, fogadd meg ezeket a tanácsokat:
Maradj higgadt!
Rém idegesítő, ha az ember nem éri el a célját, vagyis egy elnyomó ember nem képes hatalmat gyakorolni valaki fölött. Ha „kedvenc témáddal” provokál, vedd észre a valódi szándékot és gyorsan gondolj valami másra! Pl. működik az ősi módszer: számolj el tízig, gondosan formálva elmédben a számokat, így gyorsabban elszáll hirtelen föltámadt haragod. Hogy időt nyerj, ilyesmit is válaszolhatsz: „Ezt hogy érted?” „Lássuk csak, hadd gondolkodjak el rajta…” vagy: „Érdekes, amit mondasz.” Ha megőrzöd az önkontrollt, könnyebben kezedben tarthatod a szituációt.
Tarts távolságot és tudd, hogy van döntési lehetőséged!
Nem minden agresszív, félelmetes, elnyomó ember éri meg a fáradságot. Az időd drága, a boldogságod és a jól-léted fontos. Akár egy félelmetes főnökről van szó, akár egy agresszív autósról, tarts megfelelő távolságot, a lelki békéd sokkal többet ér! A társadalmi érintkezés megszokott keretei között bőven van lehetőség arra, hogy udvarias, de hűvös viszonyban maradj az uralkodó, elnyomó emberekkel szemben.
Van, hogy az ember úgy érzi, meg van kötve a keze. Valójában mindig van lehetőség, hogy kilépj a helyzetből! A döntés joga a tiéd! Ha mégis úgy érzed, nincs kiút, beszélj bizalmas barátaiddal vagy segítőkkel, akik esetleg olyan lehetőségeket vázolnak fel előtted, amikre eddig nem is gondoltál!
Szemléld kívülről a helyzetet és vedd kezedbe az irányítást!
Ha belehelyezkedsz az agresszív, leuraló ember helyzetébe, megértheted, miért viselkedik így. Pl. félelmetes főnök: „Nagy rajta a nyomás felülről, nagy a felelőssége, hogy ennyi embert kell irányítania.” Leuraló partner: „Nehéz lehetett felnőni egy olyan családban, ahol nem tisztelték emberként és mindig megmondták, hogy mit gondoljon és tegyen.” Agresszív barát: „Nem egyszerű olyan környezetben mozogni nap mint nap, ahol mindenki versenyez mindenkivel, mert farkastörvények uralkodnak.”
A félreértések elkerülése végett: a megértés nem egyenlő az elfogadással. Lényeg, hogy megértsük: minden cselekedetnek megvannak a maga okai. De amíg ésszerűek és figyelmesek maradunk, sokkal többet megtudhatunk róluk, mint ők rólunk, és ez egy újabb lehetőség arra, hogy kézben tartsuk a kommunikáció fonalát.
Ismerd az alapvető emberi jogokat
Kulcskérdés, hogy ismerd a jogaidat és ismerd fel, ha megsértik azokat. Mindaddig, amíg nem ártanak másoknak, jogod van kiállni magadért és megvédeni a jogaidat. Ha viszont kárt okozol másoknak, elveszítheted ezeket a jogokat. Lássuk hát a legalapvetőbbeket (az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata alapján):
- Jogod van hozzá, hogy tisztelettel kezeljenek.
- Jogod van hozzá, hogy kifejezd érzéseidet, véleményedet, akaratodat.
- Jogod van meghatározni a saját dolgaid fontosságát.
- Jogod van „nem”-et mondani bűntudat nélkül.
- Jogod van azt kapni, amit kifizettél.
- Jogod van más véleményen lenni, mint mások.
- Jogod van megvédeni magadat a fizikai, mentális és érzelmi bántalmazástól.
- Jogod van a boldog és egészséges élethez.
Ezek az alapvető emberi jogok jelentik a határaidat.
Természetesen mindennapos élmény, hogy belefutunk olyan emberekbe, akik nem tisztelik ezeket a jogokat. Agresszív, megfélemlítő és ellenőrző személyek különösen szeretnének megfosztani ezektől a jogoktól, hogy irányítsanak és kihasználjanak. De megvan a hatalmad és az erkölcsi alapod ahhoz, hogy határozottan kiállj amellett: a saját életedért csakis te vagy felelős! Tartsd szem előtt ezeket a jogokat, hogy sziklaszilárdan tudd: igazad van!
Dobd vissza nekik a labdát és szerezd vissza az erődet!
Az agresszív, megfélemlítő, uralkodó emberek célja, hogy a partnerük kényelmetlenül, rosszul érezze magát. Téged hibáztatnak, biztos, hogy veled nem stimmel valami vagy azzal, amit csinálsz. Következetesen a problémára koncentrálnak, nem arra, hogyan lehetne megoldani. Mintha a gondokban való dagonyázás jelentené számukra a legnagyobb boldogságot.
Ez a kommunikáció domináns és manipulatív, ezért, ha védekezel, a vizsgálódó csapdájába esel, miközben a partner ereje növekszik, hatalma kiterjed. A változtatás egyszerű és hatékony módja, hogy kézbe veszed a kezdeményezést pl. kérdések föltevésével:
Támadó fél: „Te teljesen hülye vagy.”
Válasz: „Ha te velem tiszteletlenül bánsz, nem beszélek veled többé. Ezt akarod?”
Tegyél fel konstruktív kérdéseket! Az, hogy ő kerül a reflektorfénybe, segíthet semlegesíteni őt illetve a rád gyakorolt jogtalan befolyását.
Egy másik technika segítségével egyszerűen megszakíthatod a negatív kommunikációt, ha csak simán új témát kezdesz: „Egyébként…” Ezzel kézbe veszed a kommunikáció irányítását és konstruktívabb vizekre evezel.
Agresszív emberek kezelése enyhe esetekben: alkalmazz humort!
A humor hatékony kommunikációs eszköz. Preston Ni professzor az alábbi példát említi: „Évekkel ezelőtt volt egy meglehetősen beképzelt és félelmetes munkatársam. Egy nap az egyik kollégám megszólította: -Helló, hogy vagy? Egoista munkatársam persze teljesen figyelmen kívül hagyta az üdvözlést, de a másik nem sértődött meg. Ehelyett jóindulatúan mosolygott és odaszólt: -Hű, az jó, mi? Ezzel megtörte a jeget és elkezdődött egy baráti beszélgetés. Zseniális.”
A megfelelően alkalmazott humor rávilágít az igazságra, hatástalanítja a bonyolult viselkedést és láttatja tökéletesen megőrzött higgadtságodat.
Agresszív emberek kezelése súlyos esetekben: vedd kézbe és tedd hivatalos hangvételűvé a kommunikációdat!
Ha agresszív, megfélemlítő és uralkodó emberrel kell rendszeresen érintkezned, fontos, hogy már az elején leállítsd potenciálisan káros szokásait. Ha tűröd a basáskodást, az csak megerősíti a negatív viselkedést. Ragadd magadhoz a hangnem kialakításának nemes feladatát! Amikor csak lehetséges, tedd hivatalossá vele a napi kommunikációt: amit csak lehet, írásban közölj vagy intézd úgy, hogy egy harmadik személy is jelen legyen tanúként. Minden legyen meg papíron: feladatok, határidők, megállapodások.
Ha nem megfelelő, sértő esemény történik, legyen rá egy vagy több tanúd. Lehet olyan, aki fizikailag jelen van vagy olyan, akinek átküldöd a levelezéseteket. Tegyél fel a „nehéz” embernek tisztázó, a tényekre irányuló kérdéseket, hogy információt gyűjts és ellenőrizd a tényeket. Tekintsd át a korábbi kommunikációt és dokumentációt, hogy alátámaszd a pozíciódat! Kerüld a vádaskodást és a „te”-üzeneteket, fogalmazd meg gondolataidat a saját érzéseidre illetve tényekre fókuszálva! A „te”-üzenetek támadólag hatnak, eredményre ezért nem vezetnek. Pl.:
Hatástalan kommunikáció: -A vicced tényleg sértő.
Hatékony kommunikáció: -Engem nagyon megbántott a vicced.
Hatástalan kommunikáció: -A tetteid nem átláthatóak.
Hatékony kommunikáció: -Fontos, hogy a protokoll szerint járj el, mert így látjuk, hol tart egy projekt.
Itt is érvényes, hogy mindent dokumentálj és ellenőrizd a tényeket. Ezzel mint bizonyítékkal megalapozod a hitelességedet.
Agresszív emberek kezelése végső esetben: helyezz kilátásba következményeket az együttműködés kikényszerítésére!
Ha egy agresszív, megfélemlítő, kontrolláló személy folyamatosan megsérti a határokat és nem veszi a finomabb adást, helyezz kilátásba következményeket!
Egy nehéz ember leállítására a legfontosabb képesség megszabni és alkalmazni a rá váró következményeket. Ha hatékonyan kommunikálsz, a jogsértő személy elgondolkodik és arra kényszerül, hogy az erőszakot tiszteletteljes bánásmódba fordítsa át.
Az agresszív, megfélemlítő, uralkodó emberekkel való megfelelő bánásmód a kommunikáció művészetének igazi mesterfoka. Ahogy elkezded használni ezeket a képességeidet, kevesebb fájdalmat fogsz megtapasztalni, nagyobb bizalmat, jobb kapcsolatokat és bátrabb leszel a kommunikáció terén! Önérvényesítő technikákat itt is tanulhatsz: Határozott nő vagyok! – Önérvényesítés magabiztosan
Tudj meg többet a párkapcsolatokról! Jelentkezz az ötlettárra!
Ha szeretnél harmonikusabb párkapcsolatban élni, ahol ki tudod fejezni az igényeidet úgy, hogy a párod is megértse, neked való az Online Párkapcsolati Kommunikációs Tanfolyam: http://parharmonia.hu/online-parkapcsolati-tanfolyam/
(Preston Ni/psycologytoday.com nyomán)
Vélemény, hozzászólás?